Turkuaz Kız Öğrenci Yurdu
Kız Öğrenci Yurdu
Yenibağlar Mah. Üniversite Cad. No:134
turkuazkizyurdu@gmail.com
0 (222) 321 10 44 - 0 (505) 598 74 39

Tüm Okullara Yayılacak NORVEǒTE OLSA BEĞENİRSİNİZ

24.06.2019 

Eskişehir’deki okullarda, Avrupa’daki okulların bile örnek aldığı projelerle büyük bir değişim yaşanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan bu başarılı uygulamaları Eskişehir’deki tüm okullara yaymayı amaçlıyoruz” dedi

Eskişehir’deki okullarda, Avrupa’daki okulların bile örnek aldığı projelerle büyük bir değişim yaşanıyor. Anaokulu ve ilkokullarda kurulan çevreci ve “yaşayarak öğreten” atölyelerle bambaşka bir nesil yetişiyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan bu başarılı uygulamaları Eskişehir’deki tüm okullara yaymayı amaçlıyoruz” dedi.

Eğitimde 2023 vizyonu kapsamında, Eskişehir'deki bazı okullarda uygulamaya geçirilen projeler ve kurulan atölyeler, öğrencilere "yaşayarak öğreten" bir eğitimin kapılarını açmaya başladı. Sadece öğrencileri değil, velileri ve ailelerini de bu projelerin içine katan projeleri ve çalışmaları İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ile yerinde inceledik ve konuştuk. Güneş enerjisi ve yağmur suyu toplama sistemleri kurulan, botanik bahçesi, tohum bankası gibi çalışmaların yapıldığı, öğrencilerin hayvanlarla iletişim ve bakımları gibi konuları da birebir öğrendikleri bu çalışmaları Adnan Menderes Anaokulu, Meserret İnel İlkokulu ve 1. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu'nda yerinde gördük.

BOTANİK BAHÇESİ VE SERALARLA
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, 2023 vizyonu çerçevesinde Eskişehir'deki okullarda uygulanan atölye çalışmalarının öğrencilerin birebir yaşayarak öğrenmeleri açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Örneğin, Botanik Bahçesi, yani "Yaşam ve Beceri Atölyesi". Öğrencilerimiz, botanik bahçelerinde bitkileri, sebzeleri, meyveleri kendileri yetiştirerek doğayı öğreniyor. Üç okulumuzda da botanik bahçesi ve sera çalışmalarımız var. diğer okullarımızda da kapsamlı atölye çalışmaları başlatmayı amaçlıyoruz. Tüm bu projelerde çocuklarımızın birebir emeği var. Çocuk kendisi ekiyor, bakıyor, topluyor, yani çocuklarımız birebir yaşayarak öğreniyor" dedi.

HAYVAN BAKIM ATÖLYELERİ
Okullarda ayrıca "Hayvan Bakım Atölyeleri" de oluşturuluyor. Köpek, ördek, tavşan gibi hayvanlara öğrenciler bakıyor. Hakan Cırıt "Öğrenciler, Hayvan Bakım Atölyesi'nde hayvanlara nasıl yaklaşacaklarını, köpeklerle nasıl iletişim kurabileceklerini, dikkat etmeleri gereken şeyleri de öğreniyorlar" diye konuştu.

AİLELERİ VE ÇEVRELERİNE DE YANSIYOR
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ayrıca, "Biz istiyoruz ki, tüm okullarımızda bu tür çalışmalar başlasın ve devam etsin. Okullardaki bu uygulamalarla sadece öğrencilere hitap etmiyoruz. Öğrencilerin annesine, babasına, ailelerine de hitap ediyoruz. Bu uygulamaların yapıldığı okulların çevresinde yaşayan vatandaşlar da bunları görüyor. Eğitim, bu şekilde toplumumuza yayılıyor ve bu öğrencilerin kazanımları gelecek kuşakları da etkileyecek" diye ekledi.

ATIL ALAN KALMAYACAK
Söz konusu projelerle okullardaki atıl alanların da değerlendirildiğine dikkat çeken Hakan Cırıt, "Okullarda atıl durumda yerimiz kalmayacak. Öğrencilerimiz her alanı kullanacak. Okullardaki atıl alanlar için yeni projelerimiz de var, hazırlıkları sürüyor. Tüm bunlar çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alması için" dedi.

SADECE SINIFTA DEĞİL, YAŞAYARAK EĞİTİM
Eğitimdeki değişime değinen Hakan Cırıt,  "Vatandaşlarımızın da bunun farkında olmalarını istiyoruz. Eğitimde farklı ve güzel şeyler olduğunu, çocukların sadece okul içinde kitaba ve tahtaya bağlı olarak çalışmadığını, yaşam kalitesini arttıracak şeyleri de okul alanları içinde öğrenebildiğinin görülmesini istiyoruz.

YURTDIŞINA GİTME OLANAĞI
AB ve Erasmus kapsamında da desteklenen projelerin bir artısı da çocuklara yurtdışına gitme olanağı da sağlaması. Hakan Cırıt bu konuda, "Okullarımızda uygulanan AB ve Erasmus projeleriyle de, hem çocuklarımızın eğitim kalitesini arttırıyoruz, hem de ilkokul çocuklarımız da bu projelerle yurtdışına gitme olanağı buluyor, daha iyi eğitim alıyorlar" dedi.

AMAÇ DİĞER OKULLARA DA YAYMAK
Hakan Cırıt, "Amacımız, Bakanlığımızın 2023 vizyonunda da yer alan tüm başarılı uygulamaları Eskişehir'deki diğer okullara da yaymak ve geliştirmek. Bu anlamda destek olmak isteyen tüm velilerimize ve hayırsever vatandaşlarımıza da kapımız açık" diye konuştu.

Sanki Okul değil doğa harikası!

Adnan Menderes Anaokulu, hayata geçirilen projelerle bambaşka bir okul. Okulda, hem güneş enerjisinden faydalanılıyor, hem de yağmur suyu toplama sistemi var. Ama en önemli özelliklerinden biri de Botanik Bahçesi ve Hayvan Bakım Atölyesi. Öğrenciler tüm bu uygulamalarla birlikte doğayı, hayvanları birebir yaşayarak öğreniyor.

TEMİZ ENERJİYİ ÖĞRENİYORLAR
Okul, Eskişehir'deki en çevreci ve geri dönüşümcü okullardan biri. Yağmur suyu toplama sistemi, ayrıca güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Okul Müdürü Senem Tüfekçi, okulda yapılan çalışmalar ve atölyelerle öğrencilere yenilenebilir enerjiyi de öğrettiklerini belirterek, "Güneş enerjisi panellerimizi bir ağacın yaprakları gibi oluşturduk. Burada elde edilen enerji mini bahçe havuzumuzu ve lambalarımızı çalıştırıyor ve öğrenciler bunları birebir görerek öğreniyor. Güneş enerjisini 2017'den beri kullanıyoruz" dedi. Okulda geri dönüşüme gidecek atıklar da mutlaka ayrılıyor.

BAHÇE VE HAYVANLARLA
Okulun bahçesinde öğrencilerin öğretmenlerle yetiştirdikleri ürünler, okuldaki tavşan, ördek, tavuk gibi hayvanlar tarafından da tüketiliyor. Yetiştirilen ürünler ve botanik bahçesindeki ürünlerle etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklerde aynı zamanda toplama, çıkarma, temel matematik gibi eğitimler de veriliyor.  El becerisi geliştirici etkinliklerle birlikte zihinsel ve bilişsel eğitim de sağlanıyor. Okulda kümes de var. Kümes hayvanlarının bakımını yerinde göre, tavukları besleyen öğrenciler bu eğitimi de çok sevmiş.

ENGELLİ EMPATİ PARKURU
Okuldaki en dikkat çekici noktalardan biri de "Engelli Empati Parkuru"... Parkurda bir de tekerlekli sandalye bulunuyor. Çocuklara küçük yaştan herkesin birer engelli adayı olduğu hatırlatılarak, engellilerin yaşadıkları zorluklarla empati kurmalarını sağlayacak eğitim veriliyor. Çocuklar engelli vatandaşlar konusunda daha da bilinçli hale geliyor.

2eylul.com.tr

Gönderen: haber
1612 defa okundu 
 


Eğitim
Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Lansmanı Gerçekleşti
TAB GIDA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İLE GELECEĞİN YÖNETİCİLERİNİ YETİŞTİRİYOR
Tercih nasıl yapılmalı?
Anadolu Üniversitesi’nde “Pierre Bourdieu Okuma Programı-Eğitim Sosyolojisi” çalıştayı
YKS tercihleri için geri sayım başladı! Klavuz Yayınlandı

 

 
Turkuaz Kız Öğrenci Yurdu - 0 (222) 321 10 44