Turkuaz Kız Öğrenci Yurdu
Kız Öğrenci Yurdu
Yenibağlar Mah. Üniversite Cad. No:134
turkuazkizyurdu@gmail.com
0 (222) 321 10 44 - 0 (505) 598 74 39

Her işin başı sağlık, sağlığın başı sağlıklı iletişim!

9.11.2019 

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği 5. Sağlık İletişimi Sempozyumu, 40’a yakın bildiri sunumu ve 2 özel oturumda 10 davetli konuşmacının katılımıyla gerçekleştirildi. İki gün süren Sempozyum boyunca Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan “sağlık iletişimi” alanındaki sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Sempozyumun açılış konuşmaları Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ile Sağlık İletişimi Sempozyumu Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Erkan Yüksel’in tarafından yapıldı. Konuşmasında Sempozyum’un tarihi hakkında katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Erkan Yüksel, “Sağlık iletişimi, sağlık ve iletişim bilimlerinin kesişim kümesini oluşturuyor. 5 yıl önce bir Facebook grubu kurarak yola çıktık. “Sağlık İletişimi Akademisyenleri” grubumuz 600’e yakın üyeye ulaştı. Bugün 40’a yakın bildiri, 2 özel oturumda 10 davetli konuşmacı ve 3 özel etkinlikle 2 gün boyunca tekrar sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy: “Bu projeyi uluslararası alana taşırsak, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da öncülerden olmaya devam edeceğiz.”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, Anadolu Üniversitesi’nin toplumun tüm kesimlerine odaklanmaya ve toplumun sorunlarına ilişkin çözümler üretmeye devam ettiğinin altını çizdiği konuşmasında, son yıllarda Anadolu Üniversitesinin sağlık iletişimini alanında önemli çalışmalara imza attığını kaydetti. Açılışı gerçekleştirilen Sempozyum’un İletişim Bilimleri Fakültesi öncülüğünde beş yıldır organize edildiğini belirten Prof. Dr. Günsoy, “Bu projeyi uluslararası alana taşırsak, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da öncülerden olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Sosyal medyanın etkisini günbegün artırdığı bir ortamda sağlıkla ilgili haberlerin nasıl algılandığı ve toplumu nereye götürdüğünün önemine dikkat çeken Prof. Dr. Güler Günsoy, “Bu çerçeveden bakıldığında Sağlık İletişimi Sempozyumu’nun toplumsal faydası bir kez daha anlaşılıyor. Bu organizasyonda emeği olan İletişim Bilimleri Fakültesi mensuplarına, öğrencilere ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyor ve verimli olmasını canı gönülden diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Prof. Dr. Mustafa Taşdemir: “Sağlığın geliştirilmesi alanında çalışırken elimizdeki en güçlü silah sağlık iletişimi”

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir ise, sağlık iletişiminin ve dolayısıyla Sempozyum’un önemini vurguladığı konuşmasında, yaptıkları işlerin çoğunun sağlığın geliştirilmesi üzerine olduğunu ifade etti. “Bu zor işlerle uğraşırken bizim elimizdeki en güçlü silah sağlık iletişimi.” diyen Prof. Dr. Taşdemir, sempozyumun bu anlamda da önemli olduğunu belirtti ve iyi dileklerle sözlerine son verdi.

Kıbrıs Türk Tabipler Derneği Başkanı Özlem Gürkut ise yaptığı konuşmada sempozyumdan çok yönlü yarar sağlanacağının altını çizdi ve tıp eğitiminde yaşanan dönüşüme değindi. “Artık tıp eğitiminde iletişim dersleri de var, hekimlerde fark yaratan alanlardan biri de, iletişim becerileri diye düşünüyorum.” diyen Gürkut, hastalıkların bireyi olduğu kadar psikolojisini ve toplumdaki yerini de etkilediğini kaydetti.

En iyi bildiri özetleri ödül aldı

En iyi bildiri özetleri ödüllerinin de takdim edildiği Sempozyum’da “Hekimlerin Kötü Haber Verme Deneyimleri Üzerine İstanbul’da Kesitsel Bir saha Çalışması” adlı çalışmalarıyla Öğr. Gör. Didem Hekimoğlu Tunç, Doç. Dr. Fikriye Yılmaz ve Dr. Elif Selcen Beng ile “Tedavi Ayrıcalığı Öğretisinin Hasta-Doktor İletişimindeki Yeri” adlı çalışmalarıyla Emre Akgün, Doç. Dr. Ayhan Uludağ ve Doç. Dr. Yusuf Yalçın İleri en iyi bildiri özeti birincilik ödülünü alırken “Fitness Alanındaki Kişisel Antrenörlerin Instagram’da Bedensel Sermaye Sunumları” adlı çalışmalarıyla Arş. Gör. Deniz Benzer ve Doç. Dr. Figen Ünal Çolak ile “Sağlık Sektörü Kurtları ve Sosyal Medya” adlı çalışmasıyla Öğr. Gör. Esma Gültivin Omay en iyi bildiri özeti ikincilik ödülünün sahibi oldu. Kazananlar ödüllerini Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy’un elinden aldı.

Prof. Dr. Şükrü Torun’un “Sabahın Ritmi” etkinliği ile katılımcıları interaktif bir şekilde güne hazırladığı Sempozyum’un ilk gününde Ekrem Borazan ve Aziz Yavuzdoğan’ın “Edebiyatçı Portreleri” karikatür sergisinin açılışı yapıldı. İkinci gün ise yaratıcı drama eğitmeni İmran Duman’ın “Yaratıcı Dramayla Sağlık İletişimi Çalışmaları” isimli etkinliği yer aldı.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100’ün üzerinde katılımcının İletişim Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde bir araya geldiği 5. Sağlık İletişimi Sempozyumu, bilgilendirici olduğu kadar keyifli geçen iki günün ardından teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve bir sonraki organizasyona yönelik dilek ve temennilerin belirtilmesiyle sona erdi.

 

Gönderen: haber
1323 defa okundu 
 


Eğitim
Öğrenciler ‘Yaya Önceliği’ne Dikkat Çekti!
Rektör Çomaklı, Doğu Akdeniz 2019 tatbikatı için Donanmayı ziyaret etti
BAKAN SELÇUK 1 MİLYON ÖĞRETMENE SESLENDİ
ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULLARIMIZ YAYGINLAŞIYOR VE GÜÇLENİYOR
ADALET İLKOKULUNDAN ‘CANIM OL’ PROJESİ

 

 
Turkuaz Kız Öğrenci Yurdu - 0 (222) 321 10 44