Turkuaz Kız Apart
Kız Öğrenci Yurdu
Yenibağlar Mah. Üniversite Cad. No:134
turkuazkizapart@gmail.com
0 (222) 321 10 44 - 0 (505) 598 74 39

ESTÜ’DE COVID-19 SALGINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

24.09.2020 

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Eskişehir Teknik Üniversitesi mensuplarına yönelik “Covid-19 Salgını Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana tüm dünya ile birlikte ülkemizin de mücadele içinde olduğu Covid-19 Pandemisi ile mücadelesi için Üniversitemiz ve Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nün iş birliği ile önemli bir adım atıldı. 23 Eylül 2020 Çarşamba günü Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şenyel, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Aslı Melek Zeytin, Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Mamur, Üniversitemiz idari ve akademik personeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Mart ayından bu yana ülkemizde Covid-19 ile yoğun bir mücadelenin gerçekleştiğine dikkat çekerek söze başladı. Bu süreçten tüm dünya başta olmak üzere en çok sağlık çalışanlarının etkilendiğini de sözlerine ekleyen Rektör Prof. Döğeroğlu, “Pandemi ile mücadele sürecine baktığımızda sağlık, ekonomi ve eğitim üçgeni arasında sıkışmış görünüyoruz. Sağlık, hiçbir şekilde ödün veremeyeceğimiz, bir kez elden gittikten sonra geri dönüşünün asla olmayacağı bir alan. O nedenle sağlık; öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve halk sağlığı, içerideki ve dışarıdaki tüm paydaşlarımız için önemli. Bu kapsamda hem Yüksek Öğretim Kurulu’ndan hem de Eskişehir Pandemi Kurulu’ndan gelen açıklama ve uyulması gereken kuralları tüm çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Zaman zaman öğrencilerimizle yaptığımız toplantılarda da onlara da bazı bilgileri aktarıyor ve kurum olarak çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin pandemi ile mücadele sürecinde yanlarında olmaya çalışıyoruz. Şu anda da ilk kez böyle detaylı bir brifing alıyor olduğumuz için şahsım ve kurumum adına Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Covid- 19 virüsünün ciddi bir enfeksiyon olduğuna dikkat çekerek söze başladı. “Bu virüsle ilgili en büyük şanssızlığımız bunun bir grip virüsü değil bir zatürre virüsü olmasıdır” diyen Prof. Dr. Bilge, Covid-19 virüsünün sanılanın aksine sadece akciğerleri etkileyen değil, kalbe ve diğer organlara da ciddi zararlar veren bir virüs olduğunun da altını çizdi. Prof. Dr. Bilge konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Başlangıçta sadece ateş ve öksürük olarak belirlediğimiz semptomlar şu an için farklılaşarak ortaya çıkmaya devam ediyor. Artık, ateş ve öksürüğün yanın sıra tat alma bozukluğu ve kaybı, ishal, eklem ağrısı gibi şikayetlerle de kendini gösterebiliyor. O nedenle sadece ateşe bakılarak Covid – 19 teşhisinin konulması artık imkânsız gibi görünüyor. Yaklaşan sonbahar mevsimi ile grip ve nezle gibi rahatsızlıklara daha açık hale geliyoruz. Semptomları Covid-19 ile hemen hemen aynı olan soğuk algınlığına yakalanmamak için gerekli özeni göstermeli, açık hava da dahil sosyalleşmekten mümkün olduğunca kaçınmalı ve maske kullanımına özen göstermeliyiz”

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Aslı Melek Zeytin ise iş yaşamı ve Covid-19 pandemisi ilişkisine değindi. Covid-19 virüsünün pozitif kişilerle temas edilmesi durumunda tahmin edilenden daha hızlı yayılım gösterdiğinin altını çizen Uzm. Dr. Zeytin, “Bu dönemde iş yerlerinde gereken tedbirlerin alınması oldukça hayati önem taşıyor. Uzaktan çalışma ile yürütülebilecek işlerde çalışan bireylerin evlerinden sürece dahil olmaları vaka yayılımının önüne geçebilmek adına en önemli husus. Bu nedenle ofislerde birer kişi olacak şekilde ofisten veya tamamen esnek çalışma şeklinde uygulanması gerekiyor” dedi.

Toplantı, Zoom meeting platformu üzerinden gelen soruların Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarınca yanıtlanması ile son buldu.

 

Gönderen: haber
2861 defa okundu 
 


Eğitim
OKUL YÖNETİCİLERİNE "UZAKTAN EĞİTİM VE TEKNOLOJİ LİDERLİĞİ" PROGRAMI
YÖK’TEN PETROL SONDAJ GEMİLERİNDEKİ YÜKSEK TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİNİ MİLLİLEŞTİREN PROJEYE ÖDÜL
HER ÇOCUK ÖZELDİR
SODİGEM’den yükseköğretimde nitelikli bir uzaktan eğitim için proje
Öğretmenlerin dijital becerileri SODİGEM seminerleriyle gelişiyor

 

 
Turkuaz Kız Apart - 0 (222) 321 10 44